Home » Kaganek Gwarków

Kaganek Gwarków

KAGANEK GWARKÓW – HISTORIA

Festiwal ten jest wznowieniem imprezy, odbywającej się w Tarnowskich Górach w latach 80 – tych XX wieku.

Pierwsza edycja turnieju o „Kaganek Gwarków” miała miejsce 9 września 1983 roku i została zorganizowana przy współpracy Okręgu Tarnogórskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Nagroda główna, czyli „Kaganki Gwarków” zostały przyznane chórom „Rezonans con tuti” z Zabrza, „Sienkiewicz” z Miasteczka Śląskiego, „Chopin” z Siemianowic i „Piast” z Żyglina.

  Rok później (1984) „Kaganek Gwarków” odbył się 20 maja w Domu Kultury „Kolejarz” w Tarnowskich Górach z okazji czterdziestolecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Oprócz chórów zrzeszonych w Okręgu Tarnogórskim – „Nowowiejskiego” z Rept Śląskich i radzionkowskiej „Harfy” uczestniczyły w nim katowickie chóry „Hejnał”, „Echo”, „Kolejarz” i „Ogniwo” oraz „Polonia” z Radlina.

W 1985 roku w Tarnowskich Górach – Strzybnicy odbyła się trzecia edycja turnieju o „Kaganek Gwarków”

W 1986 roku chóry walczyły już po raz czwarty o „Kaganek Gwarków”. Impreza odbyła się 1 czerwca tradycyjnie już w Tarnowskich Górach. Do zmagań turniejowych stanęły między innymi chóry z Chorzowa, Mikołowa, Radlina, Strumienia, Zebrzydowic, Brzozowic Kamienia, Siemianowic, Katowic i Chrzanowa. Gościnnie wystąpił Chór Szkolny Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnowskich Górach oraz zespół regionalny z Brynicy. Zdobywcami „Kaganka Gwarków” zostały wśród chórów mieszanych – „Polonia Harmonia” z Brzozowic Kamienia oraz „Harmonia” z Mikołowa. Natomiast z chórów męskich nagrodzony został „Hejnał” z Katowic.

W piątej edycji turnieju o „Kaganek Gwarków”, który odbywał się 6 czerwca 1987 roku udział wzięły chóry: „Mickiewicz” z Niedobczyc, „Halka” z Bytomia, „Słowacki” z Radlina, „Echo” z Łazisk, „Echo górnicze” z Maślachowic, „Kolejarz” z Tarnowskich Gór, „Jutrzenka” z Nakła Śląskiego, „Polonia Hejnał” z Karwiny, „Polonia” z Wodzisławia, „Żaby” z Chrzanowa, „Zagłębie Miedziowe” z Lublina. „Kaganek Gwarków” wywalczyły w tym roku „Halka” z Bytomia, „Mickiewicz” z Niedobczyc oraz „Zagłębie Miedziowe” z Lublina i „Polonia Hejnał” z Karwiny.

W 1988 roku w szóstym turnieju o „Kaganek Gwarków” zwyciężyły chóry: „Bard” z Krakowa, „Jutrzenka” z Nakła Śląskiego, „Kolejarz” z Tarnowskich Gór i „Słowik” z Przyszowic. Zwycięskie chóry wystąpiły w dorocznym święcie miasta – tarnogórskich „Gwarkach”.

Ostatnia – podsumowująca edycja festiwali o „Kaganek Gwarków odbyła się 26 czerwca 1990 roku (po rocznej przerwie). Był to turniej laureatów o „Złoty Kaganek Gwarków”. Uczestniczyły w nim chóry, które podczas poprzednich edycji zdobyły brązowe i srebrne Kaganki: „Polonia Harmonia” z Brzozowic Kamienia, „Mickiewicz” z Niedobczyc, „Kolejarz” z Tarnowskich Gór, „Ogniwo” z Katowic, „Harfa” z Radzionkowa, „Sienkiewicz” z Miasteczka Śląskiego, „Lubin” z Lubina, „Chopin” z Siemianowic, „Nowowiejski” z Rept, „Piast” z Żyglina. Po wspólnym przemarszu przez miasto odbyły się przesłuchania w Domu Kultury „Kolejarz”. Złote Kaganki w kategorii chórów mieszanych zdobyły „Mickiewicz” z Niedobczyc i „Polonia Harmonia” z Brzozowic Kamienia. Natomiast laureatami w kategorii chórów męskich zostały „Lubin” z Lubina i „Piast” z Żyglina.

Pages: 1 2

Archiwum