Kolejny 2002 rok również rozpoczęto koncertami kolędowymi. Wzięło w nich udział w sumie czternaście chórów. W marcu zarząd Okręgu zebrał się na zebraniu o charakterze sprawozdawczo – informacyjnym. Wśród zaproszonych na to spotkanie gości znaleźli się: Stanisław Wieczorek – Burmistrz Miasteczka Śląskiego, Jan Han – przedstawiciel powiatu, Marek Kandzia – prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Marian Ciupa – przedstawiciel Urzędu Miasta Tarnowskie Góry, Stanisław Kowolik oraz proboszcz miejscowej parafii ewangelicko – augsburskiej pastor Szymon Czembor. Oprócz podsumowania poprzedniego roku skupiono się także na istotnych bieżących problemach. Zastanawiano się między innymi nad zmianami finansowania Okręgu, nad tym jak promować chóry oraz jakiej pomocy Okręg może oczekiwać od lokalnych władz. Przymierzono się również do reaktywacji zawodów śpiewaczych dla Okręgu Tarnogórskiego. Pojawiła się też prośba proboszcza parafii ewangelicko – augsburskiej o częstsze organizowanie koncertów w jego kościele.
W odpowiedzi na ten wniosek w maju i czerwcu odbył się tam cykl koncertów, w których udział wzięło osiem chórów. W repertuarze znalazły między innymi psalmy Mikołaja Gomółki, „Modlitwa” Webera, „Panis Angelicus” oraz utwory Mozarta.
Piknik Repecki tym razem odbył się 31 maja i połączony został z obchodami 800 – lecia powstania Rept Śląskich i jubileuszem dziewięćdziesięciolecia chóru mieszanego „Słowiczek”. Tradycyjnie występowały chóry zrzeszone w Okręgu Tarnogórskim, a dodatkowo odbył się koncert orkiestry dętej PKP pod batutą Wilhelma Urbańczyka.
Po wielu latach udało się w końcu 15 i 16 czerwca 2002 roku zorganizować w radzionkowskim Domu Kultury Okręgowe zawody śpiewacze nazwane „Okręgowym Festiwalem Polskiej Pieśni Chóralnej”. W sobotę odbyły się przesłuchania konkursowe poszczególnych zespołów. Wzięło w nich udział osiemnaście zespołów, które w sumie liczyły ponad 500 śpiewaków. Natomiast w niedzielę wysłuchano koncertu galowego połączonych chórów „Harfa” i gimnazjalnego z Radzionkowa, podziwiano występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” oraz solisty Opery Śląskiej w Bytomiu. Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach. W kategorii zespołów młodzieżowych wyniki przedstawiały się następująco:
– I miejsce – zespół „Groszki” z Żyglina
– II miejsce – Gimnazjum z Radzionkowa
– III miejsce – chór parafii św. Wojciecha w Radzionkowie
– IV miejsce – chór z Gimnazjum w Świerklańcu
W kategorii chórów i zespołów dorosłych wyróżniono:
– I miejsce – „Słowiczek” z Rept Śląskich
– II miejsce – „Kolejarz” z Tarnowskich Gór
– III miejsce – „Lutnia” z Koszęcina
– IV miejsce – „Sonata” i „Hejnał” z Kalet i Trzebinia
– V miejsce – „Nowowiejski” z Rept Śląskich
– VI miejsce – „Piast” z Żyglina
Powyższej oceny dokonało jury konkursowe w składzie: ksiądz dr Antoni Reginek, mgr Jacek Pieczyk i pan Waldemar Gałązka. Festiwal zakończono występami jego laureatów.
Innym ważnym wydarzeniem tego roku był zjazd orkiestr dętych Okręgu Tarnogórskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Zjazd ten odbył się 22 września w Domu Kultury „Karolinka” w Radzionkowie. Wzięły w nim udział wszystkie orkiestry zrzeszone w Okręgu, a więc: młodzieżowa z Woźnik, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta z Tarnowskich Gór, Miejska Orkiestra Dęta z Kalet, Miejska Orkiestra z Miasteczka Śląskiego, orkiestra dęta „Nitron” z Krupskiego Młyna oraz młodzieżowa orkiestra dęta z parafii św. Wojciecha w Radzionkowie.
Wśród wartych wspomnienia wydarzeń przypadających na 2002 rok należy wymienić przede wszystkim jubileusze. Największy obchodził chór „Słowiczek” z Rept, który świętował dziewięćdziesięciolecie swojego istnienia. Za tak długą działalność został przyjęty do Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego. Wśród innych jubilatów znalazła się Miejska Orkiestra Dęta z Kalet świętująca 75 lat istnienia. Dziesięciolecia doczekał się chór „Moniuszko” z Tarnowskich Gór, a pięciolecie obchodziła „Niezdareczka” z Niezdary. Również chór „Harmonia” z Lasowic świętował pięciolecie swojej reaktywacji.
Tradycyjnie nowy rok chóry rozpoczęły koncertami kolędowymi, a zarząd Okręgu zebrał się 16 marca na walnym zjeździe. Przedstawiono na nim wstępne plany koncertów, sporządzono listę księży i parafii wspierających w szczególny sposób amatorski ruch muzyczny i przesłano ją do siedziby głównej Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Wśród ważniejszych spraw znalazły się postanowienia dotyczące: wystąpienia do Sejmu z prośbą o zmianę finansowania zespołów, przywrócenia konkursom i festiwalom nazwy „przegląd”, nagradzania osób które nie należą do Okręgu ale szczególnie go wspierają, a także szczegółowego uzasadniania werdyktu jury na przeglądach.
Kalendarz imprez w roku 2003 przedstawiał się następująco:
– 05, 12, 19 stycznia – koncerty kolędowe
– 30 marca – koncert pieśni postnych w kościele ewangelicko – augsburskim w Tarnowskich Górach
– maj i czerwiec – letnie koncerty pieśni sakralnych
– 4 czerwca – VI Festiwal Pieśni Maryjnej w Chudowie z udziałem chórów „Angelus”, „Canzona” i „Kolejarz”
– 5 lipca X Repecki Piknik Śpiewaczy połączony z Drugimi Dniami Kultury Polsko – Niemieckiej (z udziałem chóru Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców ze Zbrosławic i Miejskiej Orkiestry Dętej z Miasteczka Śląskiego pod kierunkiem Lecha Herberta)
– lipiec i sierpień – letnie koncerty w Górnośląskim Centrum Rehabilitacyjnym w Reptach Śląskich,
– 27 września – II Okręgowy Festiwal Polskiej Pieśni Chóralnej w Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie
– jubileusz 95 – lecia istnienia Orkiestry Miejskiej z Miasteczka Śląskiego
– październik – Koncerty pieśni maryjnych
– grudzień – spotkania opłatkowe