Pierwszy zjazd Okręgu Tarnogórskiego w Miasteczku Śląskim miał miejsce 13 czerwca 1954 roku. Uczestniczyło w nim dziewięć chórów z czego osiem wzięło udział w zorganizowanych zawodach śpiewaczych. Oprócz tego odbył się koncert w Lasowicach z udziałem pięciu zespołów.
W następnych latach zjazdy odbywały się kolejno w: Kozłowej Górze w 1955 roku z udziałem dziewięciu chórów, Lublińcu w 1956 roku z dziesięcioma zespołami oraz w Tarnowskich Górach w 1957 roku. Zjazd z 30 czerwca 1957 roku miał szczególny charakter, ponieważ przy okazji została zorganizowana ekspozycja obrazująca dorobek i historię Okręgu. W programie znalazły się między innymi: przemarsz zespołów spod szkoły parkowej na tarnogórski Rynek, występ połączonych chórów, przemarsz do Domu Kultury, zawody śpiewacze, koncert Kolejowej Orkiestry Dętej, występ wokalno – muzyczny w parku. W zjeździe uczestniczyło dziesięć zrzeszonych w Okręgu zespołów. Chóry brały również udział w dorocznym święcie miasta – „Gwarkach”.
Najważniejszym wydarzeniem 1958 roku był zjazd połączony z zawodami śpiewaczymi. Odbył się on 8 czerwca w Stolarzowicach. W planie znalazł się wspólny śpiew chórów na placu przed Ratuszem, losowanie śląskiej gry liczbowej „Karolinka”, zawody śpiewacze w Domu Kultury, przemarsz ulicami osiedla oraz koncert wokalno – muzyczny. W zjeździe uczestniczyło około 500 chórzystów, biorących czynny udział w występach. W zmaganiach konkursowych zwyciężyła lasowicka „Harmonia”, która po raz kolejny zdeklasowała inne okręgowe chóry. W tym samym roku zorganizowano koncerty między innymi w Tworogu, Potępie, Górnikach, Wieszowej, Zbrosławicach, Stolarzowicach, Tarnowskich Górach i Radzionkowie. Podobnie jak w poprzednim roku chóry brały również udział w tarnogórskich „Gwarkach”. Tym razem chór „Harmonia” wraz z innymi organizacjami działającymi przy Domu Kultury „Kolejarz”, wystawił widowisko artystyczne „Skok przez skórę”. Występ ten wymagał od chórzystów ogromnego nakładu pracy, ponieważ oprócz wyćwiczenia aż 23 piosenek, musieli też trenować układy taneczne. Widowisko wypadło imponująco i nawet było transmitowane przez Telewizję Polską i zarejestrowane przez Kroniki Filmowe. „Harmonia” powtórzyła występ jeszcze dwukrotnie w grudniu z okazji górniczego święta – „Barbórki”.
14 czerwca 1959 roku w Tarnowskich Górach po raz kolejny odbywał się zjazd śpiewaczy połączony z zawodami. Pierwsze miejsce znów przyznano chórowi „Harmonia”, natomiast drugie zajęła „Harfa” z Radzionkowa. Innym ważnym wydarzeniem tego roku był jubileusz trzydziestolecia istnienia chóru „Harmonia”. Uroczystość ta odbyła się 15 listopada 1959 roku. Obchody rozpoczęto od otwarcia wystawy poświęconej działalności chóru, a następnie odbyło się zebranie z członkami zaprzyjaźnionych chórów, organizacji śpiewaczych i zaproszonymi gośćmi. Kolejną atrakcją było zwiedzanie tarnogórskich podziemi. Kulminacyjnym punktem dnia był wieczorny koncert, w którym wzięli udział soliści Opery Bytomskiej. Całością dyrygował Zygmunt Kurz. W programie koncertu znalazły się głównie utwory Straussa, Moniuszki, Chopina, Gershwina i Krzyńskiego.
Do najważniejszych wydarzeń 1960 roku trzeba zaliczyć obchody jubileuszu pięćdziesięciolecia działalności Śląskiego Związku Kół Śpiewaczych. Patronat nad jubileuszem sprawował Edward Gierek oraz Ryszard Nieszporek. Obchody miały przebiegać następująco: 7 – 8 maja koncerty chórów w terenie, 15 maja „Święta Pieśni” we wszystkich Okręgach, 22 maja zjazd Chórów Śląskich w Katowicach. Tarnogórskie chóry również aktywnie zaangażowały się w obchody rocznicowe i na zjazd do Katowic pojechało z Okręgu aż osiem zespołów.
Kolejny zjazd Okręgu Tarnogórskiego odbył się w Kozłowej Górze w 1961 roku z udziałem siedmiu zespołów. Miejsce to wybrano dlatego, że tamtejszy chór „Halka” obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia. Pierwsze miejsce w kategorii pierwszej zajęły ex aequo „Harmonia” z Lasowic, „Halka” z Kozłowej Góry i „Harfa” z Radzionkowa. Sędziowie zdecydowali się na taki werdykt ponieważ poziom występów był wyrównany i nie chcieli swoją decyzją skrzywdzić wykonawców. Oprócz „Halki” swój jubileusz w tym roku obchodziła również nakielska „Jutrzenka”. W czasie głównych uroczystości zorganizowanych w sierpniu koncertowało na jej cześć aż osiem chórów.
Rok później zjazd miał miejsce 3 czerwca w Reptach Śląskich. Zebrało się tam dziewięć zrzeszonych chórów. Równocześnie obchodzony był jubileusz pięćdziesięciolecia działalności repeckiego „Słowiczka”. W tym samym roku chóry brały udział w imprezie pod nazwą „Zlot Młodości”. Odbywała się ona w Tworogu. Poza tym już tradycyjnie chóry dały wspólny koncert na tarnogórskim Rynku z okazji „Gwarków”.
W kolejnych latach zjazdy odbywały się w: Lublińcu (1963), Tworogu (1964), Tarnowskich Górach (1966), Lublińcu (1967), Piekarach Śląskich (1968). Oprócz tego w 1965 roku dziewięć chórów uczestniczyło w eliminacjach do Festiwalu Chórów o Laur XX – lecia PRL. Na szczeblu wojewódzkim tej imprezy sukces odniósł żygliński „Piast”, zajmując pierwsze miejsce w drugiej kategorii i został nagrodzony „Złotym Laurem”. Należy również wspomnieć o uczestnictwie „Halki” z Lublińca w międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Jugosławii, który miał miejsce w 1968 roku oraz o udziale radzionkowskiej „Harfy” w festiwalu „Legnica Kantat” w 1969 roku.
Lata siedemdziesiąte rozpoczęły się obchodami sześćdziesięciolecia istnienia Związku Śląskich Kół Śpiewaczych. W głównych uroczystościach w Katowicach uczestniczyły również chóry Okręgu Tarnogórskiego, który w tym czasie obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia swojej działalności. Tegoroczny zjazd okręgowy miał miejsce w Strzybnicy 18 października. Rok później na szczeblu lokalnym zjazd się nie odbył, ponieważ chóry spotkały się w Katowicach – Zadolu w ramach obchodów z okazji sześćdziesiątej rocznicy pierwszego zjazdu.
Jeśli chodzi o 1972 rok, to zjazd okręgowy odbył się w Miejskim Domu Kultury w Radzionkowie 26 listopada. Poświęcony został pamięci Stanisława Moniuszki, ponieważ na ten rok przypadała setna rocznica śmierci tego kompozytora. W programie znalazły się: słowo wstępne o Stanisławie Moniuszce, występ artysty Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu, koncert połączonych chórów oraz występy poszczególnych zespołów. Kolejno prezentowały się: „Słowiczek” i „Nowowiejski” z Rept Śląskich, „Piast” z Żyglina, „Halka” z Kozłowej Góry, „Szopen” z Bytkowa, „Echo” z Brzezin Śląskich, „Polonia Harmonia” z Brzozowic – Kamienia i „Harfa” z Radzionkowa. W tym samym roku zorganizowany został także „Wieczór Pieśni”. Odbywał się on pod patronatem Dyrekcji i Rady Zakładowej Huty Cynku w Miasteczku Śląskim dla uczczenia „Roku Moniuszkowskiego” oraz VII Kongresu Związków Zawodowych. Podczas imprezy wystąpiły chóry zrzeszone w Okręgu Tarnogórskim.