Home » Chór mieszany „Sonata”

Chór mieszany „Sonata”

2010 rok, to kolejny rok wielu koncertów. bardzo miło wspominamy nasze występy podczas uroczystych mszy św. pierwszokomunijnych dzieci z Drutarni oraz z naszej parafii w Kaletach,
jak również podczas mszy św. z okazji 60-lecia kapłaństwa ks. Alojzego Borkowskiego.
Jesień, to czas kolejnych przeglądów, czy zjazdów chórów, z których na szczególną uwagę zasługuje udział w obchodach 90-lecia Z.Ch.iO. powiatu tarnogórskiego.

Rok 2011 obfitował w wiele jubileuszy zaprzyjaźnionych chórów z okręgu tarnogórskiego.
Delegacje naszego chóru brały udział w obchodach rocznicowych powstania chóru Jutrzenka
z Nakła Śląskiego, chóru Harmonia z Lasowic oraz chóru Hejnał ze Strzebinia.
W maju 2011 r. zorganizowaliśmy w naszym kościele uroczyste spotkanie z mieszkańcami Kalet
pt.”Rozważania Beatyfikacyjne”. Podczas naszego koncertu odbył się pokaz slajdów dotyczących pontyfikatu Ojca Św. Jana Pawła II, a przekaz słowny przedstawiła pani Roksana Bensz.
Rok ten miał jeszcze jedną ważną uroczystość. Podczas mszy św. ks. biskup Jan Wieczorek poświęcił odnaleziony i odnowiony sztandar chóru. Od tego czasu delegacje chóru Sonata wraz ze swoim sztandarem biorą udział w wielu uroczystościach kościelnych i państwowych.

W 2012 r. wśród wielu koncertów kolęd, jeden zasługiwał na szczególne wyróżnienie.
29 stycznia w naszym kościele odbył się wspólny koncert naszego chóru Sonata oraz orkiestry dętej
z Dębskiej Kuźni. W czerwcu tego roku na zaproszenie władz miasta Witkowa pojechaliśmy do Witkowa, gdzie braliśmy udział w uroczystym koncercie wraz z miejscowym chórem. Śpiewaliśmy również pieśni Maryjne podczas święcenia odrestaurowanych kapliczek w Witkowie i okolicach.
To był rok szczególnie przez nas poświęcony Maryi, dlatego wykonaliśmy kilka koncertów pieśni Maryjnych m. In. w Mzykach i Gniazdowie. Rok zakończyliśmy jak zwykle kolędami i to w niezwykle radosnym i dynamicznym wykonaniu wraz z dziećmi i młodzieżą z Miotka i Strzebinia. Koncerty takie odbyły się  w naszym kościele w Kaletach oraz w kościołach w Strzebiniu i w Miotku.

2013 r. to bardzo pracowity i obfitujący w wydarzenia rok. Zaczęliśmy tradycyjnie kilkoma koncertami kolęd m.in. w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie na zaproszenie miejscowego chóru „Lutnia”.
W marcu tego roku wzięliśmy udział w IX Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Koziegłówkach, gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie i zaszczyt śpiewania podczas uroczystej mszy św. kończącej przegląd.
W kwietniu pojechaliśmy do Nakła Śl.  na zaproszenie chóru „Jutrzenka” na dwudniowe warsztaty śpiewacze, które zakończyły się koncertem galowym w kościele w Nakle Śl.
Bardzo miłym wydarzeniem był czerwcowy występ naszego chóru Sonata podczas obchodów 60-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Koszęcina w Katowickim Spodku z wiązanką pieśni śląskich.
Już tydzień później koncertowaliśmy w Sanktuarium matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie.
Podczas mszy św. oraz w popołudniowym koncercie śpiewaliśmy pieśni Maryjne.
Na zaproszenie Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystki partnerskiego Miasta Ustronia
z okazji Dni Klemensowych w dniu 15 listopada 2013 r. w piątkowy wieczór koncertowaliśmy
w Kościele Rzymskokatolickim p.w. św. Klemensa w Ustroniu. Zaśpiewaliśmy kilkanaście pieśni Maryjnych oraz patriotycznych. Tutaj po raz pierwszy zaprezentowaliśmy się w nowych strojach, które zostały dla nas uszyte z okazji zbliżającego się jubileuszu a sfinansowane zostały ze środków Miejskiego Domu Kultury w Kaletach.
Będąc w Ustroniu cały weekend, wykorzystując każdą wolną chwilę i piękną słoneczną pogodę, przespacerowaliśmy wiele godzin zwiedzając miasto wzdłuż i wszerz, włącznie z wjazdem na szczyt góry Czantorii. W sobotę pojechaliśmy na wycieczkę do pobliskiej Wisły, gdzie główną atrakcją była nowa skocznia narciarska w Wiśle – Malince oraz muzeum Adama Małysza.
Rok zakończyliśmy jak zwykle kilkoma koncertami kolęd i pastorałek.

2014 r. Zaczęliśmy jeszcze przed świętami w sobotę 21 grudnia biorąc udział w zorganizowanym na parkingu przy Urzędzie Miasta w Kaletach „I Wieczorze Adwentowym”. Następnego dnia, w niedzielę odbyło się tradycyjne już kolędowanie w naszym kościele wraz z dziećmi i młodzieżą ze Strzebinia
i Miotka. Było to jak zwykle bardzo żywe i dynamiczne przedstawienie. Bardzo cieszyło nas kolędowanie w nowym uroczym kościele p.w.  bł. Jana Pawła II w Dyrdach. Wielu z nas było tam po raz pierwszy. W ostatni dzień okresu bożonarodzeniowego kolędowaliśmy w Miejskim Domu Kultury
w Kaletach na zorganizowanym przez Dyrektora MDK pana Mariana Lisieckiego „Wieczorze Kolęd”. Na początku pięknie, w swoim stylu, w świąteczną atmosferę wprowadziły nas dzieci z Przedszkola
nr 1 w Kaletach. Następnie kolędował nam zaproszony chór Catharina z Woźnik. Chór, który po wielu latach zawieszenia swojej działalności – w 2010 roku wznowił tradycje śpiewacze. Na sam koniec zaśpiewał nasz chór Sonata. Zaśpiewaliśmy 12 kolęd. Postanowiliśmy również po raz pierwszy skierować do słuchaczy słowo recytowane. Pięknych, mało znanych, staropolskich kolęd czy pastorałek jest tak wiele, że trzeba by zorganizować osobne spotkanie, by choć w części przedstawić bogactwo tej twórczości.

Jubileusz 20-lecia chóru SONATA.

Dnia 31 maja 2014 r. odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 20 lecia działalności kaletańskiego Chóru Sonata. O godz. 16.00 w kościele parafialnym św. Józefa w Kaletach Jędrysku
Ks. Proboszcz Wojciech Ciosmak odprawił z tej okazji uroczystą mszę św., której oprawę muzyczną zapewnił Chór Lutnia z sąsiedniego Koszęcina. Bezpośrednio po zakończonej mszy świętej, Jubilat – Chór Sonata, zaprezentował obecnym wybrane pieśni ze swojego dwudziestoletniego repertuaru. Po koncercie, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury
w Kaletach odbyła się część oficjalna obchodów 20 lecia działalności Chóru Sonata, w trakcie którego dokonano uroczystego odznaczenia sztandaru oraz członków Chóru Sonata brązowymi, srebrnymi i złotymi odznakami za zasługi. Odznaczenia otrzymali:
Brązową odznakę: Kubicka Anna, Mikołajczak Barbara, Mikołajczak Zygfryd, Łazaj Danuta, Bolacka Magdalena, Chróst Wanda, Kotarska Aleksandra. Srebrną odznakę: Mazur Joanna, Korzekwa Irena, Korzekwa Edmund, Świerczek Jan, Mocek Andrzej. Złotą odznakę: Rapczyński Henryk, Franke Rajnold, Szewczyk Jadwiga, Szewczyk Gerard, Bożena Sier.
Chór Sonata otrzymał również Srebrne Odznaczenie Honorowe stopnia drugiego Zarządu Głównego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, za działalność społeczno-organizacyjną
i artystyczną w amatorskim ruchu muzycznym.
W trakcie życzeń i gratulacji Burmistrz Kalet Klaudiusz Kandzia wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Eugeniuszem Ptakiem oraz radnymi: Janiną Perz, Blandyną Kąkol, Marią Wiatrek 
i Robertem Grycem, złożyli wszystkim członkom chóru, prezesowi Bożenie Sier oraz dyrygent Iwonie Skop najserdeczniejsze życzenia oraz słowa najwyższego uznania za 20 letnią działalność na rzecz społeczeństwa Kalet oraz kultury miasta. Dziękując za działalność podkreślił, że ma ona ogromne znaczenie nie tylko dla życia kulturalnego i społecznego miasta, ale również dla jego promocji. Burmistrz wręczył także specjalne podziękowanie dla najstarszego chórzysty Pana Romualda Sosny oraz najmłodszej chórzystki Aleksandry Kotarskiej. Zaproszeni goście w tym delegacje chórów z gmin ościennych składały Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia, zaś Chór Lutnia z Koszęcina wyraził je w krótkim koncercie.

W ramach kontynuacji obchodów jubileuszu 20-lecia powstania naszego chóru, mieliśmy możliwość zaprezentowania się na listopadowym zjeździe wszystkich chórów okręgu tarnogórskiego, który odbył  się jak zwykle w Miasteczku Śląskim.
W m-cu październiku br. powróciliśmy do pieśni Maryjnych,  to kolejny owocny czas dla naszego chóru. W tym czasie uczestniczyliśmy m. in. w dwóch niedzielnych mszach świętych:

  • 12.10.14 r. – na sumie odpustowej w parafii św. Franciszka z Asyżu w Kaletach – Miotku
      na zaproszenie proboszcza ks. Antoniego Swadźby,
  • 19.10.14 r. – w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Boronowie
      na zaproszenie proboszcza ks. Wernera Olejnika, gdzie oprócz oprawy mszy świętej,
      w ramach kazania, wystąpiliśmy z koncertem pieśni Maryjnych.

2015 r. Zaczęliśmy jeszcze przed świętami w sobotę 21 grudnia biorąc udział w zorganizowanym na parkingu przy Urzędzie Miasta w Kaletach „I Wieczorze Adwentowym”. Następnego dnia, w niedzielę odbyło się tradycyjne już kolędowanie w naszym kościele wraz z dziećmi i młodzieżą ze Strzebinia i Miotka. Było to jak zwykle bardzo żywe i dynamiczne przedstawienie. Bardzo cieszyło nas kolędowanie w nowym uroczym kościele pw. bł. Jana Pawła II w Dyrdach. Wielu z nas było tam po raz pierwszy. Po koncercie i brawach na stojąco zaśpiewaliśmy wspólnie wszyscy kolędę: „Gdy się Chrystus rodzi”. Spotkanie zakończyliśmy degustacją swojskich wypieków przygotowanych przez parafian z Dyrdów. Bardzo dziękujemy za ciepłe przyjęcie. W ostatni dzień okresu bożonarodzeniowego kolędowaliśmy w Miejskim Domu Kultury w Kaletach na zorganizowanym przez Dyrektora MDK pana Mariana Lisieckiego „Wieczorze Kolęd”. Na początku pięknie, w swoim stylu, w świąteczną atmosferę wprowadziły nas dzieci z Przedszkola nr 1 w Kaletach. Następnie kolędował nam zaproszony chór Catharina z Woźnik. Chór, który po wielu latach zawieszenia swojej działalności – w 2010 roku wznowił tradycje śpiewacze. Bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. Na sam koniec zaśpiewał nasz chór Sonata. Zaśpiewaliśmy 12 kolęd. Postanowiliśmy również po raz pierwszy skierować do słuchaczy słowo recytowane. Pięknych, mało znanych, staropolskich kolęd czy pastorałek jest tak wiele, że trzeba by zorganizować osobne spotkanie, by choć w części przedstawić bogactwo tej twórczości. Może to pomysł na przyszły rok. Ten piękny wieczór zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w restauracji CASYNO.

Po wakacyjnej przerwie Chór SONATA rozpoczął kolejny sezon śpiewaczy. Z początkiem września członkowie chóru wraz z najbliższą rodziną wyjechali autokarem na zorganizowaną dwudniową weekendową wycieczkę do Zakopanego. Głównym celem wycieczki był odpoczynek, zwiedzanie oraz integracja naszej grupy. Jednakże zawsze staramy się upiec więcej pieczeni na jednym ogniu i po wcześniejszych ustaleniach z proboszczem Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zaśpiewaliśmy podczas niedzielnej mszy św. Pięknie zabrzmiał nasz śpiew, o czym świadczyły wyrazy uznania od proboszcza i wychodzących z kościoła. Na uwagę zasługuje również sobotni dzień naszej wycieczki.

Pierwszą z atrakcji była wizyta na skoczni narciarskiej Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, gdzie podpatrywaliśmy dzieciaki podczas treningu na jednej z mniejszych skoczni. Po tej wizycie zjechaliśmy do willi „4 Pory Roku” w Kościelisku, gdzie po zakwaterowaniu i zjedzeniu obiadu wyruszyliśmy na Termy Szaflary, gdzie spędziliśmy całe popołudnie korzystając bez ograniczeń ze wszystkich dobrodziejstw tego wodnego kompleksu. Sobotni wieczór również spędziliśmy znakomicie. Do późnych godzin nocnych bawiliśmy się przy grilu zorganizowanym przez gospodarzy. Smakowaliśmy przeróżnych dań przygotowywanych przez miejscowego kucharza. Dodatkową atrakcją było góralskie wesele, które w tym dniu się tam odbywało. Po krótkim czasie nastąpiła żywiołowa integracja z gośćmi wesela, co poskutkowało naprzemiennym koncertem pieśni góralskich i śląskich. Niedziela, był to dzień przeznaczony wyłącznie na spacery i zwiedzanie, każdy według własnej woli. Spacerowaliśmy więc po Krupówkach, zwiedzaliśmy kościółek drewniany Matki Bożej Częstochowskiej przy cmentarzu zabytkowym na Pęksowym Brzysku, na którym są pochowani artyści góralscy i zasłużeni dla Podhala, wjechaliśmy na Gubałówkę i zrobiliśmy zakupy na targu góralskim.
W drodze powrotnej podjechaliśmy jeszcze do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce na Podhalu, aby pomodlić się w jednym z piękniejszych kościołów w Polsce. Kościół Ojców Paulinów na Bachledówce zachwycił nas pięknie rzeźbionym góralskim wystrojem wnętrza. Świątynia została poświęcona przez ks. kard. Franciszka Macharskiego w 1991 r. a regularnie przybywali tu Prymas Stefan Wyszyński oraz kard. Karol Wojtyła. Dwudniowa wycieczka do Zakopanego była bardzo udana, pogoda nam dopisała, a bezpieczeństwa na drodze pilnował nasz kierowca pan Ciuk z Psar, którego nie raz podziwialiśmy, jak manewrował wielkim autobusem wśród wąskich i krętych górskich ulic. Bardzo dziękujemy Dyrektorowi MDK Kalety za współfinansowanie naszej wycieczki.

Pages: 1 2 3 4

Archiwum