Home » Chór mieszany „Sonata”

Chór mieszany „Sonata”

2000 r. Nie zwalniamy tempa. Znowu sporo koncertujemy: w Chorzowie, Strzebiniu, Miasteczko Śląskim oraz w naszym kościele w Kaletach nawet kilka razy w roku czy to z kolędami, czy z pieśniami Maryjnymi, czy też z utworami świeckimi. W m-cu wrześniu wyjeżdżamy na warsztaty śpiewacze do miejscowości Reka w Czechach. W październiku wraz z Orkiestrą i Scholą parafialną braliśmy udział
w doniosłym koncercie z okazji stulecia naszej parafii. W listopadzie wyśpiewaliśmy III miejsce
na V Woj. Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie. W m-cu grudniu w kościele w Strzebiniu występowaliśmy z tradycyjnymi Jasełkami dla dzieci specjalnej troski z regionu lublinieckiego.

W 2001 r. koncertowaliśmy w tych samych miejscach, co w poprzednich latach: Kalety, Strzebiń, Chorzów, Miasteczko Śl., Koszęcin. W kwietniu wykonaliśmy kilka przedstawień „Drogi Krzyżowej”
w gwarze śląskiej. Również grudniową Jasełkę wykonaliśmy wraz z dziećmi w gwarze śląskiej.
W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy bezinteresownie pomagali nam
w przygotowaniach do tych koncertów.

W 2002 roku kontynuujemy występy z „Jasełkami” w stałych miejscach, oraz ponadto wystąpiliśmy
w Ośrodku Kultury „Karolinka” w Radzionkowie oraz Ośrodku Rehabilitacyjnym w Rusinowicach.
W czerwcu na Okręgowym Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej zajęliśmy IV miejsce.
Uczestniczymy w dożynkach w Strzebiniu oraz w IV Zjeździe Chórów również w Strzebiniu.

2003 r. Jak co roku śpiewamy dla W.O.Ś.P. Jurka Owsiaka. W lutym na zaproszenie wójta Boronowa uczestniczymy w święcie gminy śpiewając wiele różnorodnych pieśni. Są też kolejne przedstawienia „Drogi Krzyżowej”. Nadal braliśmy udział w mszach św. okolicznościowych, odpustowych, czy dożynkowych. W listopadzie w naszym kościele w Kaletach koncertowaliśmy z okazji 25-lecia Pontyfikatu Ojca Św. Jana Pawła II. Wraz z orkiestrą i panem Bogusławem Uliczko uczestniczyliśmy
w cudownym wieczorze. Panu Bogusławowi Uliczce bardzo dziękujemy za wielokrotną bezinteresowną pomoc w przygotowywaniu nagłośnienia podczas naszych koncertów.

W 2004 r. na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym został wybrany nowy zarząd w składzie:
 B. Sier – prezes, R. Sosna – wiceprezes, D. Kowolik – sekretarz, E. Kolano – skarbnik.
W maju 2004 roku chór Sonata obchodził swój jubileusz 10-lecia. Odbyła się uroczysta msza św.
i koncert podczas którego nagrano płytę CD z naszymi utworami. Sponsorem tego przedsięwzięcia
był m. In. pan Bogusław Uliczko. Chór Sonata przez 10 tak działalności opracował ok. 100 utworow.
Chórzystom wręczono honorowe odznaki związkowe. Jesienią 2004 r. z inicjatywy Urzędu Miasta Kalety pojechaliśmy do Vitkowa (Czechy) na festiwal chórów. Wraz z czeskimi zespołami śpiewaliśmy w kościele Najśw. Marii Panny.

W 2005 roku zmarł Ojciec Św. Jan Paweł II.
Na stadionie Unii wraz z orkiestrą i mieszkańcami uczestniczyliśmy w uroczystej żałobnej mszy św.
W między czasie śpiewaliśmy  wiele koncertów, np.  w kaplicy zamkowej w Koszęcinie, w Dniach Kalet i zespołu „Śląsk”, w przeglądach chórów, w Fest. Pieśni Chóralnej w Tarn. Górach, Festiwalu Pieśni Maryjnych w Bujakowie i wiele innych uroczystości jubileuszowych.

W 2006 roku dużym wydarzeniem religijnym jak też artystycznym był uroczysty koncert w naszym kościele w wykonaniu połączonych chórów Sonata i Hejnał oraz Orkiestry Dętej z Kalet z okazji I rocznicy śmierci Ojca Św. Jana Pawła II. Miłym wydarzeniem była uroczystość jubileuszu 10-lecia chóru Hejnał ze Strzebinia, z którym łączyły nas szczególne więzi . Wiele pochwał i życzeń było skierowanych do dyrygent chóru pani Iwony Skop, która od początku prowadziła również chór Hejnał.
Ponadto jak co roku uczestniczyliśmy w kilku koncertach kolęd, pieśni Maryjnych, czy świeckich.

W maju 2007 roku pojechaliśmy do Lichenia na II Zlot Chórów i Orkiestr. Wszystkich nas było 58 chórów i 33 orkiestry. Wykonanie „Bogurodzicy”, czy „Barki” przez taką ilość chórów i orkiestr  robi ogromne wrażenie. Również w maju byliśmy na koncercie Maryjnym w Krzepicach, a w czerwcu na Festiwalu „Magnifikat” w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach, zaś w październiku śpiewaliśmy na VI Okręgowym Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Tarnowskich Górach.

2008 rok był dla nas przełomowy. Iwona Skop przekazała dyrygenturę chóru „Hejnał” panu Meisnerowi. Z przyczyn technicznych rozstaliśmy się z chórem ze Strzebinia. Nadal spotykaliśmy się przy różnych okazjach i przyjaźnimy się – 12 lat wspólnej historii nie można zapomnieć.
Aby wzmocnić siłę zespołu i dorównać wcześniejszemu poziomowi artystycznemu, przyjęliśmy wielu młodych członków, którzy również garnęli się do wspólnego śpiewania. W tym czasie chór mieszany „Sonata” liczył 19 osób dorosłych i 15 młodych śpiewaków. Zaczęliśmy tworzyć nową historię  chóru.
We wrześniu 2008 r. w ramach wymiany kulturowej miast partnerskich, na zaproszenie władz miasta, pojechaliśmy do Witkowa, gdzie zaśpiewaliśmy kilka koncertów o bardzo zróżnicowanym repertuarze. Między koncertami mieliśmy sporo czasu na zwiedzanie atrakcji Witkowa i okolic.
Miłym wydarzeniem były obchody 100-lecia powstania chóru Lutnia z Chorzowa, na który zostaliśmy zaproszeni, a w części oficjalnej mogliśmy się również zaprezentować na pięknej scenie Chorzowskiego Centrum Kultury. Na koniec roku tradycyjny zjazd wszystkich chórów Okręgu Tarnogórskiego w Miasteczku Śląskim oraz kilka koncertów kolęd w okresie bożonarodzeniowym.

2009 r. 30 maja 2009 roku nasz chór Sonata świętował swoje 15 urodziny. Jubileusz rozpoczął się
mszą świętą w naszym kościele w Kaletach, którą odprawiliśmy w intencji zmarłych i obecnych członków chóru . Druga część jubileuszu odbyła się w Domu Kultury w Kaletach. Na tej części powitaliśmy wielu zaproszonych gości, przedstawicieli władz, związków, oraz delegacji zaprzyjaźnionych chórów. Po głównym koncercie, z okazji jubileuszu, kilku członków naszego chóru zostało uhonorowanych odznaczeniami Śląskiego Oddz. Polskiego Zw. Chórów i Orkiestr.
Z okazji 15-lecia istnienia chóru Sonata, chór nasz został odznaczony przez Polski Zw. Chórów
i Orkiestr, oddz. Śląski w Katowicach – Odznaką Honorową Stopnia I brązową za działalność społeczną, organizacyjną i artystyczną w amatorskim ruchu muzycznym.

Pages: 1 2 3 4

Archiwum