Pierwszy chór Hejnał działał w Strzebiniu w latach 1933-1938 prowadzony był przez utalentowanego młodego nauczyciela śpiewu Jerzego Śmieję. W ówczesnym chórze śpiewały przeważnie całe rodziny: Kőnig Agnieszka po mężu Rogocz, Kőnig Karol zmienił nazwisko na Królewski, Kőnig Jan, Kőnig Marta p.m. Maniura, Kopeć Jadwiga p.m. Kőnig, Kopeć Maria p.m. Wałkownik, Kopeć Karol, Ochman Helena p.m. Siegmund, Ochman Klara p.m. Filipczyk, Ochman Józef, Ochman Wilhelm, Pokojski Franciszek, Pokojski Zygmunt, Pokojski Jan, Krus Józefa, p.m. Koczyba, Krus Rozalia p.m. Pielot, Krus Alfons, Krus Stefan, Plaza Klara p.m. Lachman, Plaza Maria p.m. Gatys, Plaza Walpurga p.m. Goniwiecha, Plaza Engelbert, Rogocz Gertruda p.m. Pyrek, Rogocz Hildegarda p.m. Droździk, Rogocz Jerzy, Rogocz Ryszard, Rogocz Rufin, Wałkownik Paweł, Wałkownik Piotr, Smol Łucja p.m. Potempa, Smol Jerzy, Karmańska Eryka, Dubis Anna, Szufla Winfryda p.m. Rogocz, Gatys Irena p.m. Kaczmarek, Maniura Helena, Konopa Adela p.m. Sonek, Kowalczyk Augustyn, Pyrek Ewa. Chór liczył ok. 40 osób i śpiewał na 4, a nawet
na 6 głosów.
Na powiatowym zlocie chórów w Lublińcu zajął I miejsce za wykonanie piosenki „Korale” oraz II miejsce na wojewódzkim zlocie chórów w Katowicach za piosenkę „Witaj orle biały ptaku” i„Wiosna”.
Chór śpiewał także w kościele w Koszęcinie (ponieważ część naszej wioski należała wtedy do parafii w Koszęcinie) oraz na różnych uroczystościach w Strzebinie – w straży, w karczmie i na organizowanych na wolnym powietrzu „randewu”.
Chór nie był zgłoszony do Śląskiego Związku Kół Śpiewaczych mimo, że działał prężnie w naszej miejscowości, podobnie jak istniejąca już wtedy orkiestra dęta.
W 1996 roku (w październiku) powstał z inicjatywy Pani dyrektor Domu Kultury w Strzebinie Renaty Pyrek Chór Hejnał. Chór przejął nazwę po już wcześniej istniejącym chórze „Hejnał”. Do chóru należały dwie osoby z przedwojennego chóru Hejnał p. Klara Lachman i p. Rozalia Pielot – osoby bardzo zaangażowane w pracę społeczną i ruch śpiewaczy. Od 1996 r. do lutego 2008 r. chórem dyrygowała mgr Iwona Skop (z Kalet), która jednocześnie prowadziła chór „Sonata” w Kaletach. Z tego powodu przez wiele lat mając opracowane te same utwory występowaliśmy jako połączone chóry „Hejnał” i „Sonata”. Zdobywaliśmy też wiele nagród i wyróżnień. To z „Sonatą” występowaliśmy wielokrotnie w Vitkowie w Czechach na „Przeglądach Muzyki Sakralnej”. Łączyło nas wiele prób, występów ale i integracyjne wyjazdy na wczasy do Bibione (Włochy), ogniska, zabawy karnawałowe.
Od lutego 2008 roku chór prowadzony jest przez młodego dyrygenta studenta Akademii Muzycznej w Częstochowie p. Mateusza Meisner z Lubszy. Siedzibą naszego choru jest Dom Kultury w Strzebiniu. Od początku istnienia przez chór przewinęły się 54 osoby. Obecnie chór liczy 24 osoby. Opracowaliśmy ok. 120 utworów. Bierzemy czynny udział w życiu kulturalny naszej miejscowości, parafii oraz w imprezach organizowanych przez ŚZChiO i Okręg Tarnogórski.
Od roku 2000 dyrekcja Domu Kultury organizuje regularnie Przegląd Muzyki Chóralnej w naszym kościele parafialnym pw. Krzyża Św. W Strzebinie. Zaproszone są wtedy 3-4 chóry gościnnie i Hejnał. Po koncercie w Domu Kultury dla nas i naszych gości organizowana jest biesiada. Koncerty odbywają się zawsze w 3 niedzielę listopada, ponieważ w tym czasie przypada Święto Św. Cecylii patronki chórów.
Obecnie do chóru należą 24 osoby:
SOPRANY Adamczyk Stefania, Brol Aniela, Hoffman Renata, Horzela Urszula, Kochanek Maria, Kopeć Ewa, Kucz Krystyna, Potempa Łucja, Rygoł-Dudniczek Renata, Sirek Maria.
ALTY Helisz Otylia, Kopeć Alicja, Mazur Eugenia, Maniura Jadwiga, Maniura Klara, Mikołajczak Barbara, Plaza Ewa, Szymanek Barbara, Gruszka Krystyna.
TENORY Kochanek Józef, Maniura Eugeniusz.
BASY Dyla Marek, Hoffman Bolesław, Plaza Krzysztof, Mikołajczak Zygmunt.
Wcześniej przez kilka lat śpiewali Banczerowska Renata, Burek Magdalena, Deptała Maria, Celary Mirosława, Dyla Edyta, Koczyba Halina, Potempa (Dyla) Barbara, Smoła Krystyna, Pielot Rozalia, Pyka Dorota, Sałajczyk Izabela, Potempa Alojzy, Ślęzok Marceli, Hanulok Edward, Rogocz Danuta, Korzeń Czesław, Kucz Stefan, Kopeć Leonard, Świder Paweł, Kőnig Roman, Kopeć Norbert, Żmuda Antoni.
Przez 10 lat Prezesem chóru był Krzysztof Plaza, zastępcą Alojzy Potempa, sekretarz Maria Kochanek, skarbnik Barbara Potempa (Dyla), członek zarządu Ewa Plaza, komisja rewizyjna Renata Rygoł, Józef Kochanek, Maria Deptała.
Od marca 2007 r. prezesem chóru jest Aniela Brol, zastępcą Genowefa Mazur, sekretarz Maria Kochanek, skarbnik Barbara Dyla od kwietnia 2010 r. Maria Sirek, członek zarządu Ewa Plaza, komisja rewizyjna Jadwiga Maniura, Alicja Kopeć, Barbara Szymanek.
Próby chóru odbywają się raz w tygodniu w każdą środę o godz. 18.00 w Domu Kultury.
Mamy własny mały kalendarz występów i imprez stałych w ciągu roku:
- styczeń – zabawa karnawałowa
- I próba po Wielkanocy – spotkanie świąteczne przy herbacie
- III niedziela maja – Koncert Maryjny w kościele w Strzebiniu
- ostatnia próba przed wakacyjna przerwą – ognisko.
- III niedziela października – Koncert Maryjny w Strzebiniu
- III niedziela listopada – Przegląd Chórów Strzebiń
- ostatnia próba przed Bożym Narodzeniem – spotkanie opłatkowe
- I niedziela po Bożym Narodzeniu – Strzebiński Koncert Kolędowy wraz z orkiestrą dętą.
Oprócz koncertów organizowanych przez Okręg Tarnogórski uświetniamy uroczystości organizowane przez Dom Kultury oraz uroczystości kościelne. Rocznie (wykonujemy) ok. 10-12 koncertów, z tego najwięcej koncertów kolędowych, ponieważ jesteśmy często zapraszani przez sąsiednie parafie.
Ponieważ jesteśmy chórem działającym przy Domu Kultury więc stroje, nuty, przejazdy autokarowe zapewnia nam dyrektor p. Renata Pyrek.
Włączając się w obchody 100-lecia Ruchu Śpiewaczego na Śląsku braliśmy udział w zlocie na Zadolu. 17.05 2010 r. łącząc się w wszystkimi chórami odwiedziliśmy groby naszych zmarłych chórzystów zapalając znicze na grobach.
W tym samym dniu na Jasnej Górze była odprawiona msza św. w intencji wszystkich zmarłych z przedwojennego
i obecnego „Hejnału”.
03.05.2010 r. wzięliśmy udział w koncercie „Cały Sląski Gra i Śpiewa” w Tarnowskich Górach.
Do 2017r. chórem dyrygowała pani Izabela Lysik-Różańska
Następnie chór prowadziła pani Sonia Klajner,
a od września 2017 roku pan Paweł Szufla